Dywan to element, który jest w największym stopniu narażony na zabrudzenia, gdyż brud, kurz i inne substancje wnikają bezpośrednio w jego włókna. Powoduje to, iż intensywnie użytkowane tekstylia podłogowe szybko zaczynają wyglądać nieestetycznie i brzydko pachnieć, co stwarza realne zagrożenie dla zdrowia domowników, szczególnie jeśli są wśród nich małe dzieci lub alergicy.
Chcąc temu przeciwdziałać, można skorzystać z różnych metod prania dywanów.
Tradycyjne pranie ręczne
Ręczne pranie dywany w warunkach domowych to metoda zdecydowanie najczęściej spotykana, ale zarazem dosyć czasochłonna. Polega na użyciu wody i specjalnego detergentu, który tworzy obfitą pianę. Dywan należy czyścić z użyciem wspomnianej piany (bez nadmiernego namaczania materiału wodą) oraz gąbki, ostrej ścierki lub szczotki. Zalety tej metody to niski koszt i możliwość natychmiastowego zastosowania, a wady to m.in. spory wysiłek fizyczny i ryzyko mechanicznego uszkodzenia delikatnych włókien materiału. Nieumiejętne czyszczenie może jednak doprowadzić do wtarcia zabrudzeń w głąb runa.
Nowoczesne środki
Na rynku znaleźć można specjalistyczne preparaty ułatwiające pranie dywanów. Mają one zwykle postać proszku, który rozprowadza się na powierzchni poddawanej czyszczeniu, a następnie, po upływie określonego czasu, usuwa się odkurzaczem. Niestety jest to metoda umożliwiająca skuteczne usuwanie zapachu z dywanu, która na pewno nie poradzi sobie z trudniejszymi plamami (np. z oleju lub czerwonego wina).
Fachowe usługi
Profesjonalne usługi bezsprzecznie stanowią najlepsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku dywanów mocno zabrudzonych, a także tych delikatnych lub kosztownych. Oczywiście jest to dobra opcja również dla osób zapracowanych lub ceniących sobie komfort. Warto dodać, że ciekawą alternatywą dla skorzystania z usług profesjonalnej pralni jest zakup odkurzacza piorącego. Posiadanie takiego sprzętu ciągle jest jednak w Polsce rzadkością, gdyż koszt jego zakupu wielokrotnie przewyższa cenę pojedynczej usługi świadczonej w pralni dywanów.
Podsumowując, samodzielne, efektywne czyszczenie i usuwanie zapachu z dywanu nie jest łatwe. Wobec tego nie dziwi fakt, iż coraz więcej osób regularnie korzysta w tym zakresie z profesjonalnych usług.