Pielegnacja dywanow

Obecność zwierzęcia w domu wcale nie musi wiązać się z problemem utrzymania w czystości wykładzin i dywanów. Istnieją bowiem sprawdzone sposoby pielęgnacji, które będą bezpieczne zarówno dla pupila i domowników, jak i dla struktury materiału.

Najważniejsza szybka reakcja

Świeże zabrudzenia zdecydowanie łatwiej jest usunąć, więc w razie awarii należy działać szybko. Plamy zwierzęcego moczu, pozostałości karmy, czy też ślady brudnych łap na dywanie najlepiej od razu osuszyć czystą ściereczką. Następnie warto posypać zabrudzenia sodą oczyszczoną, wetrzeć substancję w dywan i pozostawić na chwilę, a następnie odessać odkurzaczem. Zabieg ten prawdopodobnie nie tylko skutecznie usunie plamę, ale pozwoli również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Oczywiście jeśli jednak rozmaite domowe sposoby walki z zabrudzeniami pozostawionymi przez pupila zawodzą, warto skorzystać z usług firm oferujących profesjonalne pranie dywanów.

Ozonowanie dywanów

Skutecznym sposobem na pozbycie się z runa sierści, plam pozostawionych przez zwierzęta domowe, a także nieprzyjemnego zapachu jest ozonowanie dywanów. Profesjonalnie przeprowadzona usługa ozonowania pozwoli bowiem w bezpieczny sposób usunąć zabrudzenia oraz wyeliminuje wszelkie drobnoustroje. Czyszczenie dywanów tym sposobem polega na rozprowadzeniu ozonu w całym pomieszczeniu. Gaz w postaci lotnej wnika więc nawet w trudnodostępne miejsca. Po takim zabiegu tekstylia podłogowe staną się pachnące, miękkie oraz pozbawione bakterii, grzybów czy wirusów.

Impregnacja dywanu

Zabezpieczenie dywanu przed ponownym zaplamieniem jest możliwe przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ niektóre z nich mogą odbarwiać tkaniny dywanowe lub uszkadzać ich strukturę. Wśród dostępnych na rynku impregnatów na uwagę zasługują preparaty fluorochemiczne, które tworzą specjalną powłokę (rodzaj filtra) na powierzchni dywanu. W ten sposób bardzo często zabezpiecza się fabrycznie nowe dywany. Impregnacja dywanu powinna być jednak powtarzana min. co 2 lata. Innym skutecznym sposobem zabezpieczenia dywanu przed zabrudzeniami jest impregnacja hydrofobowa. W tym przypadku warstwa impregnatu odpycha wodę, co może się okazać przydatne, zwłaszcza gdy jednym z domowników jest szczeniak lub mały kotek, który jeszcze nie nauczył się załatwiać swoich potrzeb w wyznaczonym do tego miejscu.

Warto pamiętać o tym, że wszystkie sposoby pielęgnacji dywanów w pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta, muszą być bezpieczne dla ich zdrowia. Profesjonalnie przeprowadzone pranie, ozonowanie oraz impregnowanie tekstyliów podłogowych zapewne pozwoli zachować ich estetyczny wygląd na dłużej.