trudne zabrudzenia

Tekstylia podłogowe, takie jak dywany i wykładziny mogą być estetycznym elementem wystroju każdego wnętrza (mieszkania, domu, biura czy hotelu), pod warunkiem, że będą schludne i czyste. Użytkowane bez ustanku podłogi są oczywiście najbardziej narażone na mniejsze lub większe zabrudzenia, które zazwyczaj są stosunkowo łatwe do usunięcia.

Jeśli jednak umieścimy na nich dywan lub wykładzinę dywanową, wszelkich plam i zanieczyszczeń musimy pozbywać się szybko i przy użyciu odpowiednich urządzeń i preparatów. Niestety próby samodzielnego usuwania najtrudniejszych zabrudzeń często grożą uszkodzeniem struktury materiału, rozmazaniem, a w konsekwencji powiększeniem plamy lub zmianą koloru dywanu (odbarwieniem lub blaknięciem). W przypadku kłopotliwych zabrudzeń nieodzowne jest więc profesjonalne pranie dywanów lub czyszczenie wykładziny dywanowej.

Najtrudniejsze do usunięcia zabrudzenia dywanów i wykładzin

O ile o samodzielne pranie dywanów lekko zabrudzonych nie sprawia większych kłopotów, to na usunięcie najbardziej nieestetycznych i uporczywych plam najlepsze będzie oddanie dywanu czy wykładziny w profesjonalne ręce.

Zasadniczo najtrudniejsze zabrudzenia to te z produktów spożywczych, takich jak czerwone wino, soki z ciemnych owoców czy kawa. Jeżeli działamy natychmiastowo, jest szansa, że uda nam się samodzielnie je usunąć, używając szamponu do prania dywanów i wykładzin, soli kuchennej, sody, wody mineralnej, czy też wody utlenionej.

Inną grupą nieestetycznych zabrudzeń są tłuste plamy po produktach, takich jak olej, oliwa, masło, rozmaite sosy, farby olejne czy kosmetyki (np. szminki, płynne podkłady). Pranie dywanów wymaga wówczas zastosowania specjalnych środków, które zwalczą tłuszcz i intensywne kolory barwników.

Zabrudzeniami trudnymi do usunięcia są także te, które przynosimy z zewnątrz, czyli głównie błoto i trawa. Czyszczenie wykładziny dywanowej z błota nigdy nie powinno rozpoczynać się, gdy jest ono jeszcze mokre, gdyż grozi to wtarciem całego brudu w runo. Należy odczekać do momentu wyschnięcia masy i zlecić profesjonalne odkurzanie i pranie dywanu. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku zabrudzeń po atramencie, tuszu, farbach, smole, rdzy czy substancjach lepkich. Te ekstremalnie trudne do usunięcia plamy mogą zostać wyeliminowane tylko po potraktowaniu ich specjalnymi preparatami z użyciem profesjonalnych sprzętów.

Pamiętajmy, że skuteczne pranie dywanów i czyszczenie wykładzin dywanowych powinno nie tylko eliminować zabrudzenia, ale też nie narażać struktury materiału na uszkodzenia czy odbarwienia. Z tego względu wszelkie prace pielęgnacyjne najlepiej zlecić profesjonalistom.