nieprzyjemny zapach w mieszkaniu

Pomimo regularnego wietrzenia pomieszczeń i utrzymywania czystości na wysokim poziomie, w mieszkaniu może pojawiać się nieprzyjemny, uciążliwy zapach. Czasami domowe sposoby ich neutralizacji zawodzą, a różnego typu drogeryjne odświeżacze jedynie maskują problem. Jak zatem pozbyć się przykrej woni z dywanu? Czy istnieje skuteczny środek na odświeżenie powietrza w mieszkaniu?

Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach w mieszkaniu?

Aby pozbyć się uciążliwych zapachów, przede wszystkim należy ustalić źródło tego problemu. Brzydkie zapachy w kuchni łatwo wyeliminować za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy bowiem wstawić pojemnik z tą substancją do kuchennej szafki lub do lodówki. Jeśli zapach wydobywa się natomiast z kosza na śmieci, należy wsypać sodę bezpośrednio do niego. Do odświeżenia powietrza w małych pomieszczeniach oraz w szafach, przydatna może okazać się mikstura z sody oczyszczonej i dowolnego olejku eterycznego (np. lawendowego, eukaliptusowego). W przedpokoju, gdzie znajdują się zapocone buty domowników, z uciążliwym zapachem poradzi sobie tymianek umieszczony w bawełnianych woreczkach. Niestety jest jednak grupa zapachów, którą bardzo ciężko wyeliminować przy użyciu domowych środków. Należy do nich dym tytoniowy osiadający na meblach i dywanach, odór pleśni, zawilgocenie czy zapachy pozostawiane przez domowe zwierzęta. W takich przypadkach konieczny może okazać się zabieg ozonowania.

Jak pozbyć się zapachu z dywanu?

Zabieg ozonowania przeprowadzany jest przez specjalistyczne firmy, które posiadają do tego celu stosowne uprawnienia. Pozwala wyeliminować nie tylko nieprzyjemne zapachy z dywanów czy mebli tapicerowanych, ale również skutecznie zwalcza alergeny, pleśnie, bakterie i wirusy. Dlatego też ozonowanie dywanów zalecane jest, zwłaszcza gdy domownicy są uczuleni na roztocza czy grzyby. Warto dodać, że dzięki ozonowaniu można też pozbyć się szkodników w mieszkaniu. Zabieg wykazuje działanie silniejsze niż chlor, a do tego jest metodą w pełni ekologiczną i całkowicie bezpieczną. Co ciekawe ozon pozostawia świeży, przyjemny zapach, zbliżony do tego, który pojawia się po burzy. Procedura ozonowania nie jest więc szkodliwa dla ludzi czy zwierząt.

Ozonowanie jest najskuteczniejszą metodą na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z domu czy mieszkania. Pozwala bowiem trwale wyeliminować źródło problemu, a nie tylko zamaskować przykrą woń. Na dodatek ozon może okazać się bardzo przydatny w walce z alergenami oraz domowymi szkodnikami.