Skuteczne czyszczenie dywanów w domu czy mieszkaniu, w którym mieszka alergik jest jeszcze bardziej istotne. Zbierający się we włosiu dywanu kurz skutkuje bowiem szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak katar czy łzawienie oczu. W tym miejscu warto dodać, że nawet regularne odkurzanie nie wystarcza, aby pozbyć się chorobotwórczych roztoczy.
Właściwa dbałość o czystość dywanu obejmująca dodatkowo jego pranie i suszenie może jednak wyeliminować czynniki potęgujące skutki alergii.
Pranie dywanów
Przed przystąpieniem do prania, dywan należy zawsze dokładnie odkurzyć. Alergicy odkurzają dywan nawet codziennie, ale przed czyszczeniem jego włókien na mokro, usunięcie kurzu i wszelkiego typu zanieczyszczeń jest szczególnie ważne. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się odkurzacze o wysokiej mocy ssącej, wyposażone w filtr zapobiegający reemisji kurzu. W celu eliminacji roztoczy dywan należy wyprać w temperaturze minimum 60°C. Mały dywanik z łazienki lub sypialni bez problemu można umieścić w pralce, ale pranie dywanów wielkoformatowych wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. W takiej sytuacji warto więc skorzystać z usług firmy oferującej czyszczenie dywanów na gorąco lub zakupić specjalny odkurzacz piorący czy mop parowy. Najistotniejsze jest, by czyszczenie obejmowało nie tylko włosie dywanu, ale i jego osnowę. Na koniec warto zaznaczyć, że profesjonalny odkurzacz piorący zastosowany wraz z antyalergicznym środkiem czyszczącym usuwa nawet do 99% alergenów.
Usuwanie zapachu z dywanu – skuteczne środki
Zapachy z otoczenia szybko wnikają w materiał dywanu i z czasem stają się coraz intensywniejsze. Znane domowe sposoby na usunięcie nieprzyjemnych woni z dywanu to posypanie go sodą oczyszczoną lub wyszorowanie szarym mydłem z wodą. Niektórzy polewają też dywan wodą utlenioną, ale taki zabieg jest nieco ryzykowny, gdyż grozi odbarwieniem włosia. Oczywiście na rynku dostępne są również specjalistyczne środki chemiczne maskujące lub eliminujące nieprzyjemne wonie (np. mocz, dym papierosowy, kurz, tłuszcz). Jednak ich aplikacja bez użycia gorącej wody lub pary jest zwykle mało skuteczna, jeśli chodzi o usuwanie bakterii i innych drobnoustrojów. Usuwanie zapachu z dywanu w profesjonalnych zakładach zwykle sprowadza się do tzw. ozonowania, czyli bezpiecznej i w pełni naturalnej metody umożliwiającej nie tylko pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, ale również eliminację grzybów, bakterii, wirusów czy zarodników pleśni.
Regularne pranie dywanów w profesjonalnym punkcie umożliwia nie tylko usunięcie zabrudzeń i alergenów, ale również odświeżenie włosia. Na korzystanie z tego typu usług powinny więc decydować się nie tylko alergicy, ale i osoby wyjątkowo wrażliwe na nieprzyjemne zapachy.