stary, zniszczony dywan

Czyszczenie dywanu to dosyć żmudna i zazwyczaj nielubiana czynność. Szczególnie jeśli w grę wchodzi stary, podniszczony dywan, z którego trzeba usunąć nie tylko kurz, ale również zaschnięte plamy. Poniżej podpowiadamy jak sprawić, by zużyte tekstylia podłogowe odzyskały dawny blask.

Odświeżanie dywanu domowymi sposobami

Czyszczenie dywanów zawsze należy rozpocząć od ich dokładnego odkurzenia. Jeżeli ktoś nie posiada odkurzacza, może dywan wytrzepać uderzając odpowiednim narzędziem w jego spodnią część, a następnie rozczesać stronę pokrytą włosiem. Pranie dywanów można wykonać z użyciem domowych sposobów. W tym przypadku pomocna może okazać się m.in. sól kuchenna, ocet, sok z kiszonej kapusty oraz soda oczyszczona.

Jeżeli chcemy wykorzystać sól, powinniśmy posypać nią wykładzinę, lekko zwilżyć wodą i pozostawić na dwie godziny. Następnie należy dokładnie odkurzyć powierzchnię dywanu. Trzeba przy tym pamiętać, aby zabezpieczyć przed uszkodzeniem podłogę znajdującą się pod dywanem.

Czyszczenie dywanów sodą oczyszczoną wymaga nieco więcej cierpliwości, jeżeli chodzi o efekty. Po odkurzeniu dywanu należy miękką ścierką wetrzeć w niego ok. 20 dag sody, spryskać całość ciepłą wodą i zostawić na kilka, a w przypadku zaniedbanego dywanu nawet na kilkanaście godzin. Po tym czasie podobnie jak w przypadku soli, należy odkurzyć jego powierzchnię. W tym miejscu warto nadmienić, że soda oprócz właściwości oczyszczających, ma też zdolność niwelowania brzydkiego zapachu oraz zagnieceń na strukturze materiału.

Pranie dywanów octem można przeprowadzić poprzez spryskanie go preparatem sporządzony w proporcji – 7 łyżek octu na 1 litr wody. Skuteczne będzie również przetarcie materiału miękką, lekko wilgotną ściereczką nasączoną wspomnianym roztworem.

Niektórzy do usuwania starych plam używają soku z kiszonej kapusty lub cytryny. Trzeba jednak pamiętać, że sposoby te niosą za sobą ryzyko odbarwienia materiału.

Sklepowa chemia w walce z brudem

Jeśli domowe sposoby nie działają, można sięgnąć po środki czyszczące ze sklepu. Dostępne w formie płynów, sprayów czy pianek szampony, odplamiacze i środki do ochrony włókien trzeba dopasować przede wszystkim do stopnia zabrudzenia i rodzaju materiału. W każdym przypadku zalecane jest postępowanie zgodnie z instrukcją, odkurzenie dywanu przed i po zabiegu oraz sprawdzenie na małym, niewidocznym fragmencie materiału, czy preparat nie wchodzi w niepożądane reakcje z danym specyfikiem.

Profesjonalne czyszczenie dywanów

Coraz bardziej popularną, a zarazem najskuteczniejszą opcją jest pranie dywanów z użyciem specjalnego odkurzacza piorącego. Można go wypożyczyć lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy (w siedzibie pralni lub w warunkach domowych).

Profesjonalne czyszczenie dywanów przebiega sprawnie, bo pojedyncze urządzenie jednocześnie odkurza, pierze i suszy materiał. Pozwala to pozbyć się nawet starych, zaschniętych plam i widocznie odświeżyć włókna dywanu w szybki i skuteczny sposób. W tym przypadku nie występuje też ryzyko odbarwienia czy sfilcowania tekstyliów podłogowych.

Podsumowując, stary dywan można uratować na co najmniej kilka sposobów. Warto wybrać taki, który najbardziej nam odpowiada i dążyć do tego, by ogólny efekt był zadowalający.