Dywany typu shaggy stanowią bardzo popularny element dekoracyjny współczesnych wnętrz. Jednak ich nietypowa struktura może nieco utrudniać odkurzanie, trzepanie czy pranie. Jak zatem sprawić, by dywan z długim włosiem na długo zachował swój estetyczny wygląd i pełną funkcjonalność?
Charakterystyka dywanu z długim włosiem
Nazwa „shaggy” pochodzi z języka angielskiego i znaczy po prostu „włochacz”, dlatego też dywany tego typu często nazywane są włochaczami lub kudłaczami. Cechą charakterystyczną wspomnianych tekstyliów podłogowych jest gęste i długie runo (do 7 cm). Do produkcji włochaczy najczęściej wykorzystuje się włókna syntetyczne, takie jak polipropylen, akryl czy poliester lub naturalne, typu wełna. Należy podkreślić, że są to materiały wysokiej jakości, dzięki czemu dywany są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, odporne na odgniecenia oraz niepodatne na blaknięcie. Z uwagi na długie włosie, kudłacze są też wspaniałymi izolatorami ciepła. Niestety z łatwością gromadzi się w nich kurz, piasek czy resztki pokarmów. Z tego względu dywan typu shaggy wymaga częstych, regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Pielęgnacja dywanów typu shaggy
W przypadku dywanów shaggy bardzo ważna jest duża częstotliwość odkurzania. Jeśli z dywanem ma bezpośredni kontakt małe dziecko bądź zwierzę gubiące sierść, najlepiej odkurzać go codziennie. W tym celu warto stosować szczotkę z krótkimi, drobnymi włoskami, gdyż w przeciwnym razie runo dywanu będzie narażone na szarpanie, skutkujące jego uszkodzeniem. Warto też pamiętać, że tego typu dywany należy odkurzać z obu stron. Oczywiście kilka razy w roku konieczne będzie też pranie takiego dywanu. Zanim jednak zdecydujesz się na samodzielne wykonanie wspomnianego zabiegu, konieczne będzie zapoznanie się z metką – optymalna technika prania jest bowiem uwarunkowana rodzajem materiału, z którego został on wykonany. W żadnym przypadku pranie dywanu shaggy nie powinno jednak odbywać się w pralce, gdyż prawdopodobnie poskutkuje to odkształceniem włosia. Dodatkowo trudno będzie wysuszyć dywan nadmiernie zawilgocony. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie przykładowo zastosowanie tzw. odkurzacza piorącego lub proszku do prania dywanów na sucho. Warto zaznaczyć, że pranie dywanów z długim włosiem nie należy do najłatwiejszych, dlatego zazwyczaj najlepiej będzie powierzyć je profesjonalnej pralni.
Dywany shaggy podbiły serca projektantów wnętrz swym gęstym, długim i miłym w dotyku runem. Warto jednak pamiętać, że kudłacz będzie dobrze prezentował się we wnętrzu tylko wtedy, gdy systematycznie będziemy poddawać go odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.