Brudna wykladzina w biurze

Wykładziny dywanowe coraz częściej można spotkać w obiektach biurowych. Nie tylko dodają one bowiem danej przestrzeni charakteru, ale czynią ją również bardziej przytulną, co ma bezpośrednie przełożenie na ogólny komfort pracy oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Niestety brak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych może sprawić, że z pozoru dekoracyjna wykładzina będzie obniżać estetykę biura, a do tego stanie się poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia.

Wpływ zabrudzonej wykładziny na zdrowie pracowników

W wykładzinie, która nie jest regularnie odkurzana i prana, mogą znajdować się:

  • zarodniki pleśni i roztoczy,
  • alergeny (w tym chemikalia fabryczne),
  • pozostałości wymiocin, moczu i kału (ludzi oraz zwierząt) wniesione na podeszwach obuwia,
  • złuszczony naskórek,
  • włosy i sierść.

Skutkami permanentnego kontaktu ze szkodliwymi mikroorganizmami bytującymi pomiędzy włóknami wykładziny mogą być zatrucia, infekcje (w tym zapalenie płuc i zatok), alergie oraz rozmaite zaburzenia pracy układu nerwowego (w tym paraliż kończyn górnych i dolnych). Negatywne skutki niehigienicznego środowiska pracy prawdopodobnie będą szczególnie uciążliwe dla osób borykających się z dolegliwościami układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego.

Jak zadbać o czystość dywanów w biurze?

Ze względu na fakt, iż w biurach zazwyczaj nie obowiązuje konieczność zmiany obuwia, w strukturę dywanów wcierane są wszelkie zanieczyszczenia przynoszone z zewnątrz na podeszwach (w tym szczególnie niebezpieczne bakterie kałowe i pałeczki salmonelli). Aby ograniczyć ryzyko zachorowań pracowników w wyniku kontaktu z mikrobami, niezbędne jest regularne czyszczenie wykładziny dywanowej. Poza codziennym odkurzaniem sprzętem o dużej mocy ssącej konieczne jest pranie wykładzin nie rzadziej niż raz na pół roku (np. metodą ekstrakcyjną lub „na wskroś”). Specjalistyczne pralnie realizują swoje usługi bezpośrednio w biurach (np. poza godzinami pracy, w weekendy), wykorzystując specjalistyczne urządzenia i profesjonalne preparaty, które pozwalają odświeżyć tekstylia podłogowe bez ryzyka uszkodzenia ich struktury czy koloru.

Nie zawsze istnienie możliwość wyłożenia w biurze drewnianych paneli czy ceramicznych płytek. Najczęściej wybór pada więc na funkcjonalne i estetyczne wykładziny. Jednak, aby nie stanowiły one niebezpieczeństwa dla ludzkiego zdrowia, warto wybierać te wytwarzane z naturalnych włókien oraz pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.