Ozon (O3) stanowi alotropową odmianę tlenu, w skład której wchodzą trójatomowe cząsteczki. Jest gazem niepalnym, nietrwałym, łatwo rozpuszczalnym w wodzie i przybiera błękitną barwę. Ozon powstaje podczas wyładowań atmosferycznych, dlatego można powiedzieć, że stanowi on jeden ze składników atmosfery. Świeże, przyjemne powietrze po burzy jest właśnie efektem intensywnego wytwarzania się ozonu, zwanego również aktywnym tlenem.
Warto dodać, że ozon jest toksyczny i aseptyczny, dlatego sprawdza się przy sanityzacji powietrza oraz w dezynfekcji wody. Obecnie procedurę ozonowania powszechnie wykonuje się w obiektach użyteczności publicznej, halach przemysłowych, galeriach handlowych czy powierzchniach biurowych. Ozon doskonale sprawdza się bowiem jako naturalny, intensywnie penetrujący dezynfektant, który nie pozostawia trwałych śladów na danej powierzchni. Warto podkreślić, że już preparat o stężeniu ok. 13µg/dm3, wykazuje silne właściwości bakteriobójcze. Pozwala to w zaledwie kilka minut wyeliminować wszelkie związki organiczne i organiczne z obszaru poddawanego ozonowaniu. Dowiedziono też, że wykorzystanie ozonu jest 50 razy skuteczniejsze i nawet do 3000 razy szybsze od równie popularnego chloru. W tym przypadku niezaprzeczalnym atutem jest również wysokie bezpieczeństwo i pełna ekologiczność całej procedury.
Ozon emitowany jest przez specjalne generatory ozonu. Sam proces sprowadza się do tego, iż rozkładający się ozon uwalnia cząsteczkę tlenu, która łącząc się z różnymi związkami organicznymi, całkowicie je neutralizuje. Wśród nich można wymienić m.in. pleśń, grzyby i ich zarodniki, wirusy, bakterie, alergeny, roztocza i inne drobnoustroje. Tak spreparowane powietrze oczywiście oczyszcza ściany, podłogi, meble, wykładziny, tapicerki i wszelkie obiekty znajdujące się w jego zasięgu. Celem ozonowania jest więc dezynfekcja (inaczej dekontaminacja, czyli eliminacja bakterii, wirusów, grzybów oraz ich przetrwalników), deakaryzacja (usunięcie alergenów wziewnych i kontaktowych) oraz deodoryzacja (trwałe usuniecie nieprzyjemnych zapachów). Ostatnie pojęcie bardzo często mylone jest z tzw. dezodoryzacją, czyli maskowaniem nieprzyjemnych woni poprzez rozpylenie innego zapachu (np. morskiej bryzy czy fiołków).
W praktyce ozonowanie pomieszczeń pozwala więc pozbyć się nieprzyjemnych zapachów (np. dymu tytoniowego, potu, moczu, stęchlizny, woni odzwierzęcych). Ozon nie tylko oczyszcza powietrze, ale zapewnia też sterylność wszelkich przedmiotów mających z nim bezpośrednią styczność. Ryzyko alergii, migren, chorób reumatycznych czy neurozy również zostanie więc znacząco obniżone. Warto dodać, że po wywietrzeniu pomieszczenia lub samoistnym rozpadzie ozonu do tlenu, „zapach powietrza po burzy” staje się niewyczuwalny. W powietrzu nie pozostają też żadne chemiczne pozostałości.
Ozonowanie a koronawirus
Wiele osób zastanawia się, czy ozonowanie pomieszczeń pozwoli na zwalczenie groźnego wirusa. W dobie paniki związanej z pandemią koronawirusa, powszechne jest bowiem poszukiwanie rozwiązań i wdrażanie w życie procedur, mających wpływ na zmniejszenie ogólnego ryzyka zachorowania. Oczywiście ozonowanie może okazać się bardzo prostym narzędziem do tego, by skutecznie odkazić wszystkie powierzchnie w danym pomieszczeniu, również te najintensywniej eksploatowane, czyli blaty, klamki czy uchwyty. Warto nadmienić, że ozon stanowi jeden z najsilniejszych utleniaczy, dlatego tego typu dezynfekcja jest skuteczniejsza nawet od procedur wykorzystujących promieniowanie UV czy filtry HEPA. Warto wspomnieć, że wirus SARS-CoV-2 jest tzw. wirusem osłonkowym, który wykazuje dużą wrażliwość na ozonowanie. Profesjonalnie przeprowadzona procedura umożliwia więc bardzo skuteczną redukcję zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Ozonowanie będzie wręcz niezbędne w pomieszczeniach, w których przebywała lub przebywa osoba zakażona koronawirusem.
Na czym polega ozonowanie mieszkania w walce z koronawirusem?
Ozonowanie mieszkania sprowadza się do wykorzystania reakcji chemicznych, w które wchodzi ozon przy kontakcie z różnymi substancjami (np. pleśnią, grzybami, bakteriami, wirusami). W tym celu wykorzystywane są specjalne generatory ozonu. W trakcie rozkładu ozonu uwalniane są cząsteczki tlenu, które łącząc się z drobnoustrojami, doprowadzają do ich neutralizacji. Efektem jest nie tylko czyste, bezpieczne otoczenie, pozbawione szkodliwych związków i alergenów. W powietrzu wyczuwalny pozostaje bowiem również świeży, delikatny zapach, zbliżony do naturalnej woni pojawiającej się na zewnątrz po burzy. Na koniec warto więc podkreślić, że przeprowadzenie ozonowania mieszkania znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem, gdyż eliminuje jego cząsteczki unoszące się w powietrzu oraz osadzające się na różnych przedmiotach i powierzchniach.
Ozonowanie dywanów w pralni Darmar – SEZONOWA PROMOCJA!
Wszystkie dywany, które trafią do nas w terminie do 30 kwietnia, zostaną poddane procesowi ozonowania w cenie podstawowej usługi prania! Oferując ozonowanie tekstyliów podłogowych w formule gratisowej, wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych Klientów, którzy w związku z pandemią koronawirusa znaleźli się w nowej, trudnej rzeczywistości. Przypominamy, że procedura ta eliminuje m.in. nieprzyjemne zapachy, bakterie, roztocza, ale także wirusy. Zapraszamy do skorzystania z usług pralni Darmar!