Pranie dywanow i wykladzin

Letnie miesiące sprzyjają gruntownym porządkom w domu czy mieszkaniu. Słoneczne, ciepłe dni znacznie ułatwiają bowiem wykonanie części zadań, które przy dużej wilgotności, niskiej temperaturze i małym nasłonecznieniu mogą być problematyczne w realizacji. Jak zatem wykorzystać sprzyjającą aurę przy planowaniu wakacyjnych porządków?

Czyszczenie dywanu

Dywany stanowią podstawowy element dekoracyjny niemal każdej przestrzeni. Niestety są one szczególnie podatne na zabrudzenia i wchłanianie brzydkich zapachów. Utrzymywanie dywanu w czystości nie jest łatwym zadaniem w szczególności, gdy posiadamy małe dzieci lub zwierzęta. Pojedyncze plamy czy kurz możemy zniwelować poprzez regularne odkurzanie i czyszczenie miejscowe, ale kilka razy w roku konieczne będzie kompleksowe pranie. Najlepszą porą na czyszczenie dywanu zdecydowanie jest lato, gdyż słońce i wysoka temperatura sprzyjają jego szybszemu schnięciu. Gruntowne czyszczenie dywanu powinniśmy zacząć od dokładnego wytrzepania go z kurzu, włosów czy sierści zwierząt. Kolejnym krokiem będzie wyczyszczenie go na mokro przy pomocy dedykowanych środków czystości. Czysty dywan wystarczy wywiesić na zewnątrz, najlepiej w miejscu nasłonecznionym i przewiewnym. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z profesjonalnej pralni.

Pranie wykładzin

Wykładziny, podobnie jak dywany są intensywnie eksploatowane, a tym samym szczególnie narażone na zabrudzenia. Pranie wykładzin z uwagi na ich pokaźne rozmiary i utrudniony dostęp, będzie bardziej czasochłonne i problematyczne niż czyszczenie dywanu. Z tego względu lepiej zdecydować się na skorzystanie z pomocy pralni.

Porządki na strychu i w piwnicy

Czas wakacji to również doskonały moment, aby zrobić gruntowne porządki w piwnicy lub na strychu i pozbyć się niepotrzebne rzeczy. Świetnym pomysłem będzie wystawienie niektórych z nich na sprzedaż za pośrednictwem portali aukcyjnych czy ogłoszeniowych. W ten sposób zyskamy dodatkowe miejsce w domu i zwiększymy budżet na ewentualny remont, zmianę aranżacji czy doposażenie wnętrza.

Porządki w ogrodzie

Lato to również idealny moment na uporządkowanie przydomowego ogrodu. Wyrywanie chwastów, sadzenie nowych roślin oraz koszenie trawnika z pewnością wpłynie na ogólny wygląd naszej przydomowej przestrzeni. Ponadto przy okazji prac w ogrodzie możemy sprawdzić stan urządzeń i akcesoriów ogrodowych. W wakacje warto też przeprowadzić gruntowne porządki na tarasie i balkonie (np. czyszczenie fug, malowanie poręczy) i zadbać o ich aranżację. W tym przypadku przydatne mogą okazać się girlandy świetlne, kolorowe poduszki i pufy czy hamaki.

Lato to najlepszy czas na odpoczynek i regenerację. W wolnym czasie warto jednak pokusić się również o efektywne wykorzystanie słonecznej pogody i uporządkowanie najbliższego otoczenia.