Dywany różnią się od siebie materiałem (naturalny, sztuczny), techniką wykonania (ręczna, maszynowa) oraz stopniem złożoności wzoru i jego kolorystyką (monochromatyczny i polichromatyczny). Zmienne te w głównej mierze determinują cenę bazową oraz koszty codziennej pielęgnacji gotowego produktu.
Zatem od czego zależy cena dywanu i jak powinna wyglądać pielęgnacja i czyszczenie dywanów z niższej oraz wyższej półki cenowej? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w dalszej części artykułu.
Rodzaj wykorzystanego materiału oraz technika wykonania a cena dywanu
Dywany to tkaniny dekoracyjne, które pierwotnie były wykonywane wyłącznie z wysokiej jakości materiałów naturalnych, takich jak wełna czy jedwab. Współcześnie tekstylia te są tworzone również z tworzyw sztucznych. Jak łatwo się domyślić dywany wykonywane z materiałów nienaturalnych charakteryzują się o wiele niższą ceną. Spośród nich najtańsze, a zarazem najpopularniejsze wydają się te z polipropylenu, nylonu lub poliamidu (charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz odpornością na ścieranie i zaplamienia). Do najdroższych należą z kolei dywany jedwabne, których cechą charakterystyczną jest delikatność splotów i duża złożoność wzorów.
Wykorzystany do produkcji danego dywanu materiał nie wpływa oczywiście wyłącznie na jego cenę bazową. Warunkuje również koszty codziennej pielęgnacji takiego wyrobu. Tak więc z pewnością najdroższe jest pranie dywanów wykonanych z materiałów naturalnych. W głównej mierze wynika to z ich wrażliwości na tarcie i gorącą wodę. Tego rodzaju tekstylia powinny też schnąć w sposób naturalny. Najtańsze z kolei wydaje się czyszczenie dywanów polipropylenowych lub nylonowych, które wystarczy regularnie odkurzać i czyścić na mokro jedynie w przypadku większych zabrudzeń.
Jeśli chodzi o wpływ sposobu wykonania dywanu na jego cenę, to z zasady tekstylia tkane ręcznie są o wiele droższe od tych wytwarzanych metodami maszynowymi. Droższa jest również ich pielęgnacja. Wynika to z faktu, iż pranie dywanów ręcznie tkanych nie może bazować na agresywnych środkach chemicznych i mechanicznych metodach prania (włókna są ze sobą luźno połączone).
Inne czynniki wpływające na cenę bazową dywanu
Znaczenie dla ceny dywanu mają również jego wielkość oraz design. Tekstylia o większych rozmiarach są z zasady droższe, co wynika z konieczności zużycia do ich produkcji większej ilości materiału i pokaźniejszego nakładu pracy. Wyższą ceną charakteryzują się również dywany o bardziej unikatowym wzornictwie czy wyszukanym kształcie. Pod względem kosztu zakupu prym wiodą oryginalne, ręcznie tkane dywany orientalne.
Słowem zakończenia, cena zakupu dywanu zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to materiał, sposób wykonania, rozmiar oraz oryginalność (marka). Elementy te warunkują też przyszłe koszty pielęgnacji.