Utrzymanie walorów funkcjonalnych i estetycznych dywanu wymaga jego regularnej, umiejętnej pielęgnacji. W tym przypadku kluczowe jest, by była ona dobrana do rodzaju włosia, z jakiego jest wykonany. W przeciwnym razie może bowiem dojść do jego trwałego odbarwienia lub odkształcenia.
Zupełnie inaczej będzie przebiegało zatem czyszczenie dywanów z włosia naturalnego i sztucznego. Dywany naturalne mogą być wykonane z bawełny, wełny lub jedwabiu. Natomiast do najczęściej spotykanych dywanów z tworzyw sztucznych należą te polipropylenowe, akrylowe, poliamidowe i poliestrowe. Zatem, jak zadbać o ich właściwą pielęgnację?
Ogólne zasady pielęgnacji dywanów
Zarówno dywany naturalne, jak i syntetyczne należy regularnie odkurzać, gdyż jest to najłatwiejszy sposób na wydłużenie ich żywotności. Odkurzanie dywanu w różnych kierunkach zapobiega ponadto kładzeniu się włosia na jedną stronę i jego przedwczesnemu wygniataniu. Raz na jakiś czas dywany warto również wytrzepać. Natomiast jeżeli dywan zostanie zaplamiony (np. kawą czy herbatą), należy jak najszybciej zebrać plamę papierowym ręcznikiem, a następne delikatnie oczyścić wybrane miejsce wilgotną gąbką namoczoną w detergencie. Trzeba unikać mocnego tarcia, które może doprowadzić do uszkodzenia włosia lub wniknięcia zabrudzenia w runo dywanu.
Czyszczenie dywanów naturalnych i syntetycznych – różnice
Co najmniej raz do roku należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie dywanów, by kolory na długo pozostały intensywne, a runo było zawsze miękkie i przyjemne w dotyku. Przy zabiegu tego typu najbardziej liczy się rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest dywan. Dywany naturalne są odporniejsze na chłonięcie wilgoci niż ich syntetyczne odpowiedniki, dlatego można czyścić je wodą z łagodnym detergentem w proporcjach 4:1. Do usuwania zabrudzeń najlepiej wykorzystać gąbkę lub bawełnianą szmatkę. W przypadku dywanów z wełny bardzo ważne jest użycie letniej wody, gdyż wrzątek może doprowadzić do sfilcowania materiału. Z kolei dywany syntetyczne łatwo nasiąkają wodą, więc przy ich czyszczeniu należy zachować ostrożność. Najlepiej sprawdzą się tutaj specjalne pianki bez użycia wody – rozprowadzone na dywanie, wnikają w jego włosie i usuwają zabrudzenia. Piankę należy następnie odkurzyć. Zarówno dywany naturalne, jak i syntetyczne należy po czyszczeniu wysuszyć. W tym celu najlepiej rozwiesić je w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu (najlepiej na świeżym powietrzu).
Regularne odkurzanie, trzepanie i pranie dywanów to podstawa pielęgnacji każdego dywanu. Dobierając technikę czyszczenia oraz środki chemiczne należy mieć jednak na uwadze materiał jego wykonania, tak aby nie doszło do odbarwienia lub odkształcenia włókien. Profesjonalne pralnie zazwyczaj bazują na uniwersalnych technikach prania i mało inwazyjnych, ale skutecznych środkach piorących, dlatego typ włókien ma w tym przypadku marginalne znaczenie. Kluczowy jest natomiast stopień oraz sposób zabrudzenia materiału.