czyszczenie dywanu

Czysty i zadbany dywan stanowi nie tylko podstawowy element wystroju wnętrza, ale wpływa również na komfort jego użytkowania. Dywany doskonale wyciszają bowiem przestrzeń, chronią bose stopy przed zimną podłogą oraz zapobiegają rysowaniu się paneli czy płytek. Codzienne użytkowanie dywanu wiąże się jednak z ryzykiem jego zabrudzenia. Systematyczne czyszczenie dywanu i pranie wykładzin pozwoli zachować tekstylia podłogowe w dobrym stanie. Pielęgnacja powinna być jednak dostosowana do rodzaju materiału czy długości włosia.

Najczęstsze zabrudzenia dywanów i wykładzin w okresie jesiennym

Największym wrogiem dywanów i wykładzin są wielkopowierzchniowe plamy. W przypadku dywanów stosowanych w jadalni najczęściej spotkać się można z zabrudzeniami z czerwonego wina, soku, tłuszczu, kawy, herbaty, a także czekolady. Jeśli chodzi o dywany w sypialniach, salonach czy pomieszczeniach biurowych najbardziej typowym zabrudzeniem są plamy z atramentu. Natomiast dla wykładzin zlokalizowanych na tarasach problemem bywa błoto, trawa, kurz, odchody zwierząt czy wosk (np. ze świec). Źle dobrany dywan może także płowieć na słońcu. Z kolei wilgoć będzie w takim przypadku źródłem odbarwień, zacieków czy odkształceń.

Pielęgnacja dywanów i wykładzin

Dywany wymagają nie tylko systematycznego odkurzania, ale także doraźnego czyszczenia lub całościowego prania. W celu zachowania walorów estetycznych i użytkowych dywanu należy zadbać o jego prawidłową pielęgnację. Samo czyszczenie powinno odbywać się powierzchniowo i bez mocnego tarcia, a podczas stosowania jakichkolwiek środków czystości należy mieć na uwadze zalecenia producenta. W przypadku delikatnych, bardziej kosztownych tkanin pranie wykładzin lub czyszczenie dywanu prawdopodobnie będzie wymagało skorzystania z usług profesjonalnej firmy, gdyż samodzielne próby wywabiania plam mogą doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia.

Sezonowe czyszczenie dywanów i wykładzin przeprowadzone przez profesjonalną i doświadczoną pralnię to najlepszy sposób na wydłużenie ich życia. Jeśli natomiast zdecydujemy się na samodzielne usuwanie plam, powinniśmy uprzednio przetestować detergent na małym, niewidocznym fragmencie materiału.