stary dywan

Dzięki różnorodności barw, wzorów, kształtów i rozmiarów, dywany postrzegane są jako nieodzowny element większości pomieszczeń. Jednak przy intensywnej eksploatacji nawet najpiękniejsze tekstylia podłogowe mogą utracić swoje walory estetyczne. Nie zawsze wiąże się to z koniecznością zakupu nowszego modelu. Istnieje bowiem wiele domowych i specjalistycznych sposobów na odświeżenie wyglądu dywanu, maty czy wykładziny.

Czyszczenie dywanów domowymi sposobami

Na internetowych blogach czy specjalistycznych forach można znaleźć skuteczne sposoby czyszczenia dywanów niewymagające użycia chemicznych środków czystości, bazujące jedynie na naturalnych, mało inwazyjnych składnikach. Niezależnie od wybranego sposobu, dywan warto najpierw odkurzyć. W przypadku niewielkich plam najlepiej sprawdzi się posypanie ich solą. Po kilku godzinach wybrane miejsca należy przetrzeć szmatką zwilżoną wodą z octem, a następnie samą wodą. Na całą powierzchnię dywanu doskonale zadziała natomiast roztwór soli kuchennej, odświeżający jego powierzchnię oraz przywracający pierwotny kolor i fakturę materiału. W takim przypadku można także skorzystać z mieszanki skrobi ziemniaczanej oraz płatków mydlanych wymieszanych i rozsypanych na dywanie na kilkanaście minut, a następnie odkurzonych. Bardzo popularne na forach internetowych, nieco babcine sposoby usuwania zabrudzeń (m.in. posypywanie solą, przecieranie szmatką zwilżoną wodą z octem, aplikacja roztworu soli kuchennej) prawdopodobnie nie przywrócą jednak pierwotnego koloru i faktury materiału.

Do każdego roztworu zawsze warto dodać kilka kropli ulubionego olejku, który równomiernie rozprowadzony, wniknie we włókna, pozostawiając przyjemny zapach na dłużej. Przykładowo lawenda działa doskonale również na mole, pluskwy czy pchły. Bardziej inwazyjnym rozwiązaniem jest czyszczenie dywanów przy pomocy środków chemicznych dostępnych w drogeriach. Warto tutaj pamiętać, aby cały proces był realizowany na zewnątrz, a nasze usta i noc bezwzględnie zasłonięte, by nie wdychać niepotrzebnie chemikaliów.

Skorzystanie z usług pralni

Jeśli dywan jest dosyć wiekowy, a przy tym wartościowy, ale na jego powierzchni znajdują się liczne zabrudzenia, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie go do pralni. Specjaliści dobiorą bowiem odpowiednie środki czyszczące do materiału oraz rodzaju i intensywności zabrudzeń. Pranie, płukanie i suszenie realizowane z użyciem dedykowanych maszyn pozwoli tekstyliom odzyskać ich pierwotny wygląd, bez ryzyka uszkodzenia materiału (np. odbarwienia, odkształcenia). Pralnie często oferują także uzupełniające zabiegi pielęgnacyjne, typu przycinanie frędzli, usuwanie zmechaceń czy obszywanie krawędzi (zapobiegające pruciu się materiału).

Ozonowanie dywanów

Dla osób, które chcą oddać dywan do profesjonalnego czyszczenia, ale wolą uniknąć stosowania środków chemicznych, idealnym rozwiązaniem będzie zabieg ozonowania. Ozonowanie dywanów to bowiem proces w pełni ekologicznej dezynfekcji, w której zamiast środków chemicznych stosuje się ozon, czyli silnie utleniający się gaz, zapewniający materiałowi idealną sterylność. Dzięki swoim właściwościom nie tylko dezynfekuje on powierzchnię dywanu, eliminując wszelkie drobnoustroje, ale usuwa też przykre zapachy (np. dym tytoniowy, tłuszcz).

Dobór odpowiedniej metody prania dywanów – począwszy od domowych specyfików, przez dostępne w drogeriach środki chemiczne, po specjalistyczne zabiegi typu ozonowanie – uzależniony jest od ich wielkości, materiału wykonania czy rodzaju i stopnia zabrudzenia. Niezależnie od decyzji tego typu zabiegi pielęgnacyjne powinny być realizowane kilka razy w roku.