Podczas sprzątania mieszkania czy domu, warto zwrócić uwagę na to, jak prezentują się zdobiące podłogę dywany lub wykładziny. Jeżeli ich stan znacznie odbiega od pierwotnego, gdyż materiał jest zabrudzony, poszarzały i poplamiony, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki czyszczące.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które można wybrać w zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia czy wielkości i typu materiału, z którego wykonane są tekstylia podłogowe.
Płynne środki do czyszczenia
Najpopularniejszym rodzajem środków do czyszczenia dywanów i wykładzin są szampony, które dzięki aktywnej pianie są w stanie usunąć nawet wielkopowierzchniowe zabrudzenia. Nadają się one zarówno do czyszczenia całych powierzchni, jak i do miejscowego usuwania plam. Szampony do dywanów są bardzo proste w użyciu – wystarczy odkurzyć zabrudzoną powierzchnię, nanieść na nią preparat za pomocą szczotki lub ściereczki i pozostawić do wyschnięcia, a następnie ponownie odkurzyć dywan czy wykładzinę. Warto mieć jednak na uwadze, by materiał nie został nadmiernie zawilgocony. Na rynku dostępne są także płyny do prania z wbudowaną szczotką, dzięki której można precyzyjnie dozować odpowiednią ilość produktu. Preparaty tego typu zmiękczają i odświeżają tkaniny, przez co po zabiegach pielęgnacyjnych są one pachnące i zadbane. Jeżeli chodzi o płynne środki do czyszczenie, to można zdecydować się również na czyszczącą piankę, aplikowaną przy pomocy mopa lub gąbki.
Pranie bez użycia wody
Dywan czy wykładzinę można wyczyścić także bez użycia wody. W tym celu wykorzystać należy proszek do prania. Wystarczy równomiernie rozprowadzić go na powierzchni materiału, a następnie delikatnie wetrzeć. W tym przypadku warto jednak mieć na uwadze fakt, iż proszek jest wilgotny, więc dywan najlepiej czyścić partiami, tak aby nie pozostawiać go do całkowitego wyschnięcia (ryzyko odbarwień). Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku produktów płynnych – po zakończeniu czyszczenia wystarczy odkurzyć powierzchnię dywanu czy wykładziny. Czyszczenie dywanów bez użycia wody może okazać się jedyną skuteczną opcją w przypadku delikatnych, naturalny materiałów.
Specjalistyczne urządzenia
Oprócz ręcznego czyszczenia można zdecydować się na odświeżenie tekstyliów podłogowych przy pomocy odkurzaczy piorących, ssawek czy pistoletów. Decydując się na mechaniczną metodę czyszczenia, warto zaopatrzyć się np. w specjalny koncentrat, który po wlaniu do odkurzacza zapewni nie tylko usunięcie plam i zabrudzeń, ale i odświeżenie materiału. Do tego typu czyszczenia nadają się również rozpuszczalne kapsułki, które po umieszczeniu w odkurzaczu umożliwiają eliminację nawet wielkopowierzchniowych, intensywnych zabrudzeń.
Niezależnie od wybranego sposobu, warto pamiętać o tym, że pranie dywanów czy wykładzin powinno stanowić stały element dbania o czystość domu. Regularne czyszczenie tekstyliów podłogowych bowiem nie tylko poprawia estetykę danej przestrzeni, ale również zapewnia domownikom bezpieczeństwo (brak ryzyka gromadzenia się we włóknach kurzu, roztoczy, bakterii czy grzybów).